DENİZ NE DEMEK YAV !!??Mevsimlerden yaz gelince hemen herkesin denizi gelir.Farklı versiyonlarda bir resim canlanır her kafada çeşit çeşit olmak üzere. Hoş bir atasözü de 'denizi göremeye denizi istemezmiş ' der ya bu daha geniş bir konu olarak ele alınmak ister.Kıyısından dokanacak olursakta her kafada oluşan deniz,plaj hayalide aslında biraz bununla ilgilidir.
Bazıları, genelliyecek olursak % 90 imajda karpuz,mangal,havlu kuma bulanmışlık; 'bir defaya mahsus alınmış olan; 'baba alalım plajda oynarız tipi şişme plastik abuk kolluk ,bota benzeyen şeyler terlikler dolusu çantalar vardır.Birde güneşte okurum yav! denilen plaja gidip gelen kitaplar vardır arası kum dolar ama sayfalar ile gözün buluşması nadiren olur ve çantada gelir gider plajlara her daim..
Deniz ve onunla da buluşmak ayrı bir terbiye ,kültür,saygı gerektirir hemde bayağı..Bunu görmeyi bende çok isterimde sanki çok saçma nafile bir istekmiş gibi gelir her sene yaz olunca ve plajların,kıyıların halini görünce vaz geçerim,ümidimi söndürürüm ..
Geçen yaz pırıl pırıl Çeşme denizinin kıyısında,Yıldız burnundaki küçücük mendil kadar plaja girip çöp torbası dolusu naylon,meşrubat ve bira tenekesi çıkarmaktan yüzemediğim aklıma geldi.Neyseee canım zaten kime konuşuyorumki ben koskocaa deniz derya değilmi efendim. Resimdeki birtanecik Bruno ile Mayıs 2011'in biraz güneşli gününde Karadeniz kıyısında onun deniz sefasını izledim çok güzeldi hatta denizin üstünde yüzen plastik şişeleri bile alıp kıyıya getirmişti hayret değilmi ?

Comments

Popular posts from this blog

Güzel Rastlantı

Mode of Suspicious about Physicians

Dream About Healthcare System ;An Humanistic Desire Common Goals