ELMANIZ KIZARDIMI ?


İlk okul yıllarında; okuma, yazma aşamasında çocuklara  ilerlemelerini,başarılarını  ''Yeşil Elma'', ''Kızaran Elma'' ve Kırmızı Elma diye öğretirlerdi.Hatırladınız ve dudağınızın kenarına bir gülümseme yapıştı veya kalabalık yerdesiniz içinizden onayladınız bu zamanları..

Yıllarla, takip eden sınıflarda, not sisteminde değerlendirilmeleri  kah can kulağıyla bekledik, veya bazen duymak bile istemediğimiz zamanlar oldu.
İş ve para kazanmak zamanları gelip çattığında; '' tuz torbası boyuna geçtiğinde '', bu kez derecelendirme cebimizdeki parayla orantılıymış gibi gelmeye başladı.
Unuttuk herşeyi, defteri, kitabı, varsa yoksa işyerindeki başarı ve onun ödüllendirmesine odaklandık. Sonraları da şef ,müdür,vb olmak fikrine takıntı yaptık gittikçe ve yine kitaplardan,bilgi dolu insanlardan,büyüklerden uzak kaldık işimizi bahane ettik..
Öyle yada böyle geçen yıllarla biraz yavaşlayınca tempolar ; kendi kendimize konuşmalarımız olmaya daha çok başladığında bir şeyi farketti  bazılarımız ;bizim elmamız yeterince olgunlaşmamış.
Ne kadarda  çok şey var öğrenmemiz gereken. Ne kadar çok şey var anlamamız gereken.Ve hatta, şu biliyoruz dediğimiz, bilginin kırıntılarının da tam anlamıyla doğru dürüst bir kontrolü gerek.
Ben böyle hissediyorum.Belki sizin elmanız kırmızıdır ya da ne kadar kırmızı acaba ?
Sağlıcakla düşünün zamanınız olursa sizde yazın lütfen

Comments

Popular posts from this blog

Güzel Rastlantı

Mode of Suspicious about Physicians

Dream About Healthcare System ;An Humanistic Desire Common Goals