BERİ GELSİNHiçbirimiz uzun yazıları okumayı sevmiyoruz .Herkes, kendine göre hayat tecrübesine sahip başkasınınkini ne yapsın. ?Ne yazıcam ya ben şimdi bu blog'a ? Açtınmı başına derdi ha ? Açarsan blogu bakarsın ööyle sayfaya ne yazıcam diye!!??
Öyle bir şey yazıcanki; herkese cazip gelecek, hemen alıp çekecek içine ve merak üzerine merak okuyup gidecek dibine kadar yazının.Hatta diyecek ki ; ''ahh burada bitmese, bir tane daha olsa, devam etsem bunu kahvenin yanında kurabiye gibi sindirsem.''O zaman size bir gerçek hikaye anlatayım.Hiç abartmadan, olduğu gibi,zira en merak ettiklerimiz başkalarının hayatlarının cücüğü,orta göbeğine kadar katmanları değilmi ?
Yok artık daha neler efendim, insanlar niye başkalarının hayatlarını merak etsinki ? Değilmi ya ? Vallahi ben merak etmiyorum diyen varmı beri gelsin. Her nedense, bu beri gelsin lafını da, kelimeye bir ağırlık ,bir güçlü duruş katmak için söylerler.Ekşi sözlüğe üşenmeyip baktım; ne demek olduğunu, nasıl ifade etmişler diye.
Aynen şöyle der; 'ben bilmiyorsam artik bunu kimse bilmez demenin baska şekli''
Evet herkes, birbirinin hayatlarını merak ediyor.İddia ediyorum;hemde taa Homo sapiens sapiens'ten beri.
Bazıları, bak yazar burada hata yapmış; sapiens'i iki defa yazmış diyebilir.Diyenlere ;Homo sapiens ,homo erectus'a göre beyni daha büyüktü ama konuşma becerisini geliştirememişti.Homo sapiens sapiens, yani akıllı akıllı insan konuşmayı becermişti. Böylece insanın merak etme şekli , görselden işitsele hitap eder hale gelmişti sanırım.
Bir an için hayal edin yan mağarada yaşayan komşu, dışardan  sürüyerek getirdiği avının ne olduğunu merak eden Homo sapiens mecburen kalkıp gidip bakmak zorundaydı.Halbuki Homo Sapiens Sapiens sesleniyordu ;''oooo !!!'' tabii ki o zamanda şaşırma ünlemi vardı. ''Oooo !! abi ne vurdun ya öööle ??'' Yani mesela demiştik  ama komik gelsede olası değilmi ?
Birbirlerinden farklı gözükmek istediklerini biliyormusunuz !?? Tarih öncesini araştıran bilim adamları sapiens sapiens atalarımıza yaklaşık 30 000 yıl önce Avrupanın güneybatısında yaşayanlara ilişkin neler buldular dersiniz ?! Fransa ile İspanya arasında yer alan Pirenelerde bir mağarada yüz kadar resim var ve bunların kimi uzun saçlı,kimi kısa,bazıları örgülü,bazıları topuz yapmış Erkeklerin bir kısmının sakalı ve bıyığı var bir kısmı ise traşlı *
Buyrun size başkalarının hayatından bir kesit.Nerden geliyoruz nereye gidiyoruz bir an için merakı en az cezvedeki kahvenin köpüğü kadar kabarmış olan varsa bende merak ediyorum banada  anlatsın yazsın ne olur.
Etrafımıza iyice bakıp anlıyormuyuz ? Olanı biteni aklımızda sapiens sapiens'in başardığı kadar irdeleyip kafa yoruyormuyuz ? Bizi düşündürmek istedikleri halemi geldik, yoksa düşünmeyi biliyoruzda kullanmıyormuyuz ? Herkes  gereğini   yapıyormu dersiniz  ? Yapıyor  olan beri gelsin !!!


*İnsanın Hikayesi-James C. Davis


Comments

Popular posts from this blog

Güzel Rastlantı

Mode of Suspicious about Physicians

Dream About Healthcare System ;An Humanistic Desire Common Goals