İLAÇ SANAYİ UZMANLARI UYGULANAN MODELİ ARTIK BEĞENMİYOR.


İlaç sanayi satış ve pazarlama uzmanları yapılmakta olan işler için kötümserler.Aslında gerçek şu ki  Booz & Company ve Ulusal Analiz tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan  dünya çapındaki araştırmada uzmanların % 68’inin kullanılmakta olan iş modelinin bozulduğuna inandığını buldu.
Araştırmada ; Amerika ve beş büyük avrupa devletindeki uzmanlardan  ilaç satış pazarlamasının karşılacağı zorlukları tanımlaması istendi. İnternet üzerinden online yapılan araştırma 156 kişiden elde edilen sonuçlar çeşitlilik yelpazesi geniş ilaç firmalarını kapsıyor.Araştımaya göre; soruları cevaplayanların  % 76 sı gelecek iki yıl içinde sağlık sisteminde fiyat ve bütçe baskısı dahil olmak üzere  belirgin değişiklikler tahmin ediyorlar. % 70’i  maliyet etkinliği/sonuç ilişkisini gösterme gerekliliğinin artığına  işaret ediyor. %69 u daha kısıtlayıcı şartlarda pazara ulaşımı ve %53’ü satış ekiplerince hekimlere ulaşmanın azalacağına inanırken, % 50 si hasta ödeme kabiliyetinin azalacığına inanıyor.
Ve toplum sağlığı hekimlerine daha fazla satış ve pazarlama harcaması ayrılmasını düşünmedikleri gibi %32 si bu gruba daha az kaynak ayırmayı diğer bir kısım ise kilit müşterilere ve ödeme yapan kilit konumdaki kitle  için daha fazla satış ve pazarlama bütçesinden  kaynak ayırmayı öngörüyor.
Pazarlama aktivitelerinin de değişeceği gözleniyor ki ;neredeyse araştımaya cevap verenlerin  %60’ının daha fazla fiyatlama stratejilerine bağlı ve yaratıcı fiyatlamaya bağlı olarak çalışacakları hatta çalışma modellerinin bu şekilde değişime başladığını söylüyor.Bununla birlikte % 56’sı ödeme yapanlar ile işbirliğine bağlı olacağını söylerken % 55 ise farmaekonomik çalışmaların öneminin artacağını belirtiyor.İletişim sağlamaka için ise araştırmayı cevaplayanların  %58’i hekimlerle ilgili sosyal medyaya ayıracağını söylerken,%55 çoğunluğun mobil teknolojilere ayrılacağına işaret etti.Basılı medya daha az kaynak ayrılacağı  ve hekimlere daha az basılı ve bülten reklamı gideceğini ise % 39’u belirtti.
 Ref: Fierce Pharma :Pharma sales execs: Current model is broken; changes are coming by Liz Jone Hollis 21 March 2012

Comments

Popular posts from this blog

Güzel Rastlantı

Mode of Suspicious about Physicians

Dream About Healthcare System ;An Humanistic Desire Common Goals