SOSYAL MEDYA İNTERNET FALAN..

Herkesin ağzında bir sosyal medya,bir dijital platform iletişimidir gidiyor.Hatta bugünlerde konuşmalarda cümle içinde ''dijital ,sosyla medya''  kullanmayanın itibar notu düşüyor gibi bir durum var.Şaka gerceğinde ta kendisi zira; ''baby boomers'' denilen kuşaktakilerin neredeyse yüzde yetmişinin bir facebook hesabı var.Yaşı, yetmişlerinde ve üstündeki  bu kuşak, oldukça yoğun bilgisayar  kullanıcısı.Onlar, facebook'a alışmaya çalışır, ısınma turları atarken,daha çok slayt sunumlarını ve güzel buldukları yazıları oluşturdukları kendi gruplarında ve bilumum; yakın akraba,torun vb. paylaşma hazzını yaşamaktalar.
Takip eden X kuşağı biraz daha konuya hakim; onlarda facebook, yanında bir twitter hesabı bulunmakta, hatta pinterest'i duyup,'' bende bir hesap açacağım''  diyenlere rastlıyabiliyorsunuz.
Arada kaldık ama dona kalmayalım, daha fazla öğrenelim,  içinde olalım, çocuklarla, genç kuşakla iletişimi kaçırmayalım gayretindeler.
 Y kuşağına geldiğimizde durum kendisini aşmış.Şöyleki ;bu kuşaktan birine; '' senin bilgisayarını,cep telefonunu alıcağım bundan sonra böyle yaşıyacaksın ''demek müebbet hapis ile eş anlamlı.
''Peki neden böyle oluyor !? ''demenin de cezası büyük. Siz sormadan ben anlatayım;malum insan sosyal hayvan ve de bu nedenledirki hep iletişmek istiyor. Bilgisayarların, doksanlardan sonra, hayatımıza hızla, her alanda girmesiyle, günümüze doğru çok süratli değişerek, internet sayesinde  tüm insanlar arası bağlantıyı artırdı.
''Bak bu benim yeni elbisem'', ''Bak benim yeni arabamın rengine'' , ''Bak ben nasılda dereden geçtim ıslanmadım'',''Bak ne büyük balık yakaladım ''veya ''Bugün ben çok sıkkınım'', ''Sevgilim bana küstü ve kıyafetimide beğenmedi'',''Ben şimdi bunu yedim'''e varan iletişimin diyare olmuş haline rastlamak olası.
Eskiden, yüzyüze ve tek kanallı iletişimlerde, insanlar daha bir çekingen,kapanık bir davranış sergilerken;şimdilerde ,teknolojinin gelişimi,yüzyüze iletişimin azalması,dök içini rahatla tutumunun yaygın kabul görmesi ile ve bilgisayar klavyesine dokunurken daha özgür hissiyat, yeni iletişim platformunu kalıcı hale getirdi.
Artık evhanımları market siparişlerini bilgisayar klavyesinden hallediyor ki,kendilerine ,sayıları hızla artan internet sitelerinden; kıyafet ,ayakkabı,çanta almaya zaman kalsın.
Hatta ''gün '' organizasyonlarını  online yapmaya başlarlarsa ,şaşırmamak lazım. Yalnız  kahve ,börek, falan herkes kendi evinde yapar,ekran karşısında yer şeklindemi olur  onu henüz  kararlaştıramadılar herhalde.
Eh değişmeyen tek şey değişim ve buna ayak uydurmak lazım. Yeni iletişme ortamından keyif almaya bakmak gerek.
Ancak ben yinede yazdıklarımı okuyanlara, görüşlerine katılıyorum diyenlere ,şunuda söylemek isterim ;insan aynı zamanda haraket etmek üzere dizayn edilmiş bir organizmadır. Temiz havada yürümek,spor yapmak, konusunda yaşamına özen göstermelidir. En önemlisi de insan, insana karşılıklı iletişime fırsat yaratmalı, onun zevkini unutmamalıdır görüşünü savunuyorum.Birbirine sarılmak ile elde edilen enerji klavyeden,ekrandan  geçmiyor. Sevgiyle sarılabilecekleriniz yakın olsunda dijital iletişimde hayatımıza girsin zararı yok:))

Comments

Popular posts from this blog

Güzel Rastlantı

Mode of Suspicious about Physicians

Dream About Healthcare System ;An Humanistic Desire Common Goals