Yaşamımız ve Bebeklerimiz

Ana babanın heyecanına diyecek yoktur ilk adımlarını atan bebek için.Bebek oysa bu heyecanın ne kadar farkındadır bilinmez.Bilimsel olarak '' aaa tabii ki farkındadır.'' diyen varsa bana bunu dile getiren bebeği bir göstersin.Heyecanların başladığı yaşlar aslında büyümekte olan bebeğin gaza getirilmiş halinde belki mevcuttur. Diyeceğim o ki bebek bu anlarda sanırım etrafın verdiği gaza gelip heyecanı yaşamıştır; '' Bravo !! nasılda atladı babasına..!!'' Bravo ne güzelde çisini yaparmış benim güzel bebeğim'' tadındadır.
Gerçek heyecanları yaşamaya bisikletin pedalını çevirip düşmekle üstünde kalmak arasındaki adrenalinde belki daha çok yaşar.Veyahut komşunun bahçesindeki eriklere arkadaş zoruyla dalıp ev sahibinden yiyeceği azar ile sopayı düşündüğünde salınan adrenalin etkisiyle... Birden kendime gelip bugün ki çocuk bunu nasıl yaşar diye düşünmeye çalıştığımda biraz durup düşünmek gereği hissetmedim desem çok şişirmiş olurum kendimi.
Ya evet bugünün çocuğuna empatik olmaya gayret içindeyim de nasıl olucam ? Dev beton bloklar arasında ana ve babasının gidemediği okullara,yapamadığı sporlara, konuşamadığı dillere,karşı gelemediği ritüellere doğru nişanlanmış kimliğini; aslında kendi  belirleyeceği yalanıyla doldurulmuş garip bir yaratık çerçevesinde oluşturulma inadına kurbandır bugünün çocuğu..
Bilmediği,yapmadığı,hiç aşina olmadığı koşullara evladını tıkmaya çalışan insanlara bir tek şeyi sormak isterdim; bu yaratığa ara sırada olsa duygu koyuyormusunuz; aile sevgisi,bağlılık,vatan sevgisi,insanlık,merhamet,yaşama sevinci, aile geleneği mutluluk vesilelerini ekleyebiliyormusunuz ?
''Çağdaş eğitim disiplininde hepsini veriyoruz hiç bir şeyi esirgemiyoruz yemiyor yediriyoruz'' Vallahi bravo !!
 Tekrar sormakta hiç sakınca görmüyorum; sevginizi ,aile geleneklerinizi,yaşama bakış açınızı, bireylere olan saygınızı, aile bir araya toplanarak yaşatarak saygıyı öğretiyormusunuz ? '' Ay vallahi aile orada burada bizde internet ve etrafın genel trendine uyuyoruz .'' Bravo narin filizinize etraftan doldurulan bilgilerle '' Aaa bu aşıyı yap bire on al sizin kirazda hemen ilk yılında kırk kilo versin.'' diyenlere itibar edip, kaldıramayacağı aşılarla güzelim filizi heder ediyormusunuz ? Bravo yine heyecan demiştim ya yaşama heyecanı işte onu hiç bilmeyen kültür bitkilerinizi sulayın.Ama yarın bunlar da paketle alınan tohumlar gibi bozuluyor diye sakın şikayet etmeyin. Çünkü hayatın asıl nedenini,yaşamın mutluluklarını,heyecanlarını bilmeyen ve bize böyle olmalıdır diye enjekte edilmiş kültürde büyütün güzelim yavrularınızı heyecanı,saygıyı,aile sevgisini,vatan sevgisini,merhameti, birlikteliğin zenginliğini öğrenmeksizin ...

Comments

Popular posts from this blog

Güzel Rastlantı

Mode of Suspicious about Physicians

Dream About Healthcare System ;An Humanistic Desire Common Goals