X Kuşağı Y Kuşağı Meselesine Başka Türlü Bakmak

İnsanları X kuşağı ,Y kuşağı ,diye sınıflandırıp bir başka türden başkalaştırma ve ayrışım düzeni yaratılmak isteniyor olabilirmi acaba ? Yaşanılan yıllar içiresinde bilim ve teknolojinin ileriye doğru gidişi ile onu kullanan,uygulayan olabilmenin öğretim sürecini de düşünürsek, bir fark olmamasının mümkün olmadığı da ortadadır.
Sadece bilim ve teknolojinin, hızla değişen çevreyi etkilemesi yanında ,bir başka unsurda, her yeni kuşağının bir öncekinin yaşam şekli ve alışkanlıklarından, istesede ,istemesede az ya da çok etkilenmesi de doğaldır.
Ancak, yoğun, standardize edilmiş ve kendisinin kabulü dışındaki davranış patternlerini,yaşama alışkanlıklarını onaylamayan bir kuşağı takip eden X kuşağı ;''Bana yapılanı, ben daha sonraki kuşaklara yapmayacağım'' bilinci çok üst noktada gelişmiştir.
İşte X, kuşağının bu acı çekmesinin, onu takip eden Y, kuşağına fevkalade olumlu,insan gelişimini daha da üst seviyeye taşıyan katkıları göz ardı edilmemelidir. Oysa X ,ve Y,arasında tasvir edilen uçurum Baby boomer denilen kuşakla X'ler arasında çok daha büyüktür.
Bu kuşak meselesindeki  diğer bir gerçek kişisel gelişim iştahı devam eden herhangi kuşaktan bir birey diğer kuşaklarla  arasındaki  birlikteliğin,hazzını herzaman yaşayabilir, hatta öğrenme sürecinin yaşama daha sıkı bağlanma nedeni olduğunu görür.
Bazılarımıza göre  uzaydan gelmiş gibi görülen  Y insanları daha özgür iradeli,beyin kapasitelerini dolayısıyla etrafın sıkıştırmasına maruz kalmayarak yüksek düzeyde kullanan, statükoyu sevmeyip gelişimi kollayan mutsuz gibi görünen ama aslında hayatı maksimumda yaşıyan gurur duyulası bir kuşaktır.
Neyse, bu kuşak ,jenerasyon vede diğer tanımlamaları bir yana bırakarak, benimde birlikte olmaktan çok zevk aldığım pırıl, pırıl tanımı az kalan,içinde bulunduğu topluma sorumluluk duyarak yepyeni bir oluşuma çalışan ve tüm benlikleriyle bir menfaat gözetmeksizin çalışan genç insanlar olduğunu sevinçle yazmak istedim.
Merak ettiniz mi ? Diliyorum onun haberini de çok yakında yazarım.

Comments

Popular posts from this blog

Güzel Rastlantı

Mode of Suspicious about Physicians

Dream About Healthcare System ;An Humanistic Desire Common Goals