ISKALADIKLARIMIZ ?

Yaşamın süratli temposunda günlük kaygılar,telaşlar,ilişkiler yönetimi,finansal endişeler,yarına ait belirsizlikler ile bir koşuşmadır giderken neleri feda ediyoruz acaba ? Aklıma İnka uygarlığını araştırmaya giden Avrupalı bilim adamları ile onlara bu yolculukları sırasında rehberlik eden yerlilerin hikayesi geldi. Avrupalı bilim adamları Güney Amerika'daki bu uygarlığın keşfedilmesi heyecanı ile bir grup arkeolog,sosyolog,jeolog ,antropolog yola çıkmışlar. Vardıkları yörede atalarının yaşam çevresine bilim adamlarını götürecek bir grup yerli ile yola, rakım'ı, ikibinbeşyüz ve üzeri dağlara doğru hemen haraket etmişler.Heyecan içindeki bilim adamları zor yol koşullarına,yıpratıcı derecedeki dağ çıkışına bile aldırmayarak bir an evvel harabelerin olduğu yere varmak,keşiflerini gerçekleştirmek  arzusuyla ilerlemekte hatta yerlileri de zorlamaktayken ;yerliler bir anda ellerindeki bilim adamlarına ait tüm eşyaları yere bırakarak bir arada hiç konuşmadan oturmaya başlamışlar. Bilim adamları ne olduğunu anlayamamışlar ,hatta hadi oturmayın gidelim,devam edelim anlamında el işaretleri ile yerlileri harakete geçirmek istemelerine rağmen yerlilerin hiçde oralı olmadıklarını farketmişler.Tüm çabalar yalvarmalara hiçbir tepki vermeden oturan yerlilerden bir tanesi uzun aradan sonra durumu sorgulayan bilim adamlarına neden oturduklarını izah etmiş; biz o'kadar hızlı haraket ettik ki ruhlarımız geride kadı burada oturup ruhumuzun bize yetişmesini bekliyoruz .
Galiba bizim tanımımızla boynuna tuz torbası geçen her Türk genci;yaşam mücadelesine başlarken sıraladığımız bir çok kaygı ve endişe ile ruhunu geride bırakıp oradan oraya koşturuken en önemli ögeyi ruhunun özdeşleceği bir yaşamı ıskalayarak yaşıyor.Belkide belli bir olgunluğa,tecrübeye ulaşmadan içinde bulunulan durum çok idrak edilemiyor,iş hayatının bazı cazip yanları avuntu oluyor ve yıllar akıp gidiyor.
Ben işte bu durumu  belki dikkate alıp ruhuyla özdeş yaşamak isteyen insanlara farkındalık yaratmak ve hatırlatmak istedim. Yaşam sevinç duyulan bir ahenk içinde akmasını herkes için dilerim.

Comments

Popular posts from this blog

Güzel Rastlantı

Mode of Suspicious about Physicians

Dream About Healthcare System ;An Humanistic Desire Common Goals