Ne Vericeksin ?

Bilincimiz olgunlaşıp çevre ile olan iletişimiz artmaya başladığı süreçte;arzularımız,egomuzun yardımlarıyla ,ilk önce şekerler,çikolatalar benim olsun ,sonra, bu oyuncaklar benim olsun demeye başlar.
Ancak henüz bu aşamada arzu edilen şey, nesne ile ilgili sahip olmanın, ne şekilde olabileceğinin farkındalığı olmadığından ''Olsun, nasıl olursa olsun.Benim olsun !!'' vardır.
Yaşamın içinde bir değiş-tokuş olduğunu öğrenme zamanları gelip çattığında ki, bunu ilk önce ebevynlerden öğrenirsiniz; ''Mamanı ye ondan sonra bak ne vericem !?'' şeklinde bir koşullar silsilesine doğru adım atarsınız.
Her istenilenin kolayca bir değiş-tokuş olmaksınız gerçekleşmediğini anladığımızda, soru kendi kendine beliriverir ; ''Nasıl olucak?''
Yalın bir gerçeklik tam bu aşamada  buyurur gelir arz-ı endam eder ve tam karşınızda dikilir;
''Ne vericeksin ?''
Bu verme tabii elde edilecek olan şeye karşılık gelen,çoğu zaman materyalist bir mübadeleyi işaret eder. İyi not için kafayı formüllerle harmonize etmek,dersleri iyi yapıp notları alınca harçlığı kapmak, diye ilerler gider.
Alıştırılırsınız bu verme, alma sistemine ; '' Vermeden almak Allah'a mahsustur'' der büyükler.
Yani araya teolojik ve tartışmaya mahal bırakmama aracı koyulur ki eh artık biner gidersiniz.
''Herşeyin bir karşılığı vardır'',''Gülü seven dikenine katlanır.'', ''Emek olmazsa yemek olmaz .'' ..

Böyle yaşayıp gittikçe ben merkezli canavar olmak yolunda tay tay adımlardan koşmaya başlarsınız taa ki birileride çıkıp ; '' İyilik yap denize at '' ,Karşılıksız,koşulsuz sevgi sizi iyi yapar .''  diyerek  kafayı karıştırıcı laflar eder.
Ya ne olucak bu arada, derede kalmış zavallı insanın hali ?Neden önceden böyle yetiştirilmedik diye bir karşılıklı kendi kendine muhabbet başlamazmı ?  İç hesaplaşma diyorlar ya neyin içle hesaplaşması  diyorum bende .Toplum ve çevre seni maymun etmiş, sonra sen kendi içinle hesaplaş çok mantıklı değil bana göre.
Herşeyin maddi manevi karşılığının olmasını bize biz öğretmiyormuyuz? O halde sonrada mutlu yada mutsuz olmanın sırlarından kitaplar,özdeyişler,psikoanalizler ortaya koymuyormuyuz? Ya Allah aşkına insanoğlu mazoistmisin nesin ?
Yaşamı iyice anlamak yorumlayabilmek,aklın doğruları seçebileceği kıvama gelmesine yardımcı olacak eğitimleri niye vermiyoruz, almıyoruz da ,habire o tarafa ,bu tarafa ittirilen konu mankenleri oluyoruz acaba ? Cevap açık bunun için ''Ne vericeksin ?''
Bilincin sorgulamaya başlayacağı seviyede kendini eğitenler için verilen zaten verilmiştir.
Ömrün yarısı ve bir sürü heyecanla,merakla okunabilecek hikayeler olgun insan için  ne verildiğinin,alındığının bilançosudur.
Bu yazıyı okuyanlardan bir şey vermelerini beklemiyorum.Bedelsizdir.Kim ne kazanırsa helal olsun ve hayatı,yaşamı,kendi aklıyla sorgulayıp ilişkilerini gözden geçirir ise ve mutlu olmak yolunda bir kazancı olursa ne kadar mutlu olurum bilemezsiniz.Comments

vala said…
Ben seni coooook seviyorum ve karsiliginda hep iyi ve mutlu olmani istiyorum.
cococola degilki bu bedava veriyim:)

Popular posts from this blog

Güzel Rastlantı

Mode of Suspicious about Physicians

Dream About Healthcare System ;An Humanistic Desire Common Goals