Stress Bitiren Bir Yöntem

Ümit dolu çicek böcek dolu şeyler yazmak ,zevklerden, keyiflerden bahsetmek gerek.Pozitif enerji yayan olmak lazım blog yazarken.Herkese bir dokun, bin ah işit neler var. Ne hikayeler, ne sıkıntılar var çevremizde .Nice gülerken içine ağlayan yüzlerin arkasında gizlenmiş insanlar ,şen şakrak kahkalarıyla  gürültü yaratıp  aman duyuluverir diyerek bastırıyorlar dertlerini..
Secret yap, çok iste ve o istediğini hayal et. Veya omuzundaki meleklerle konuş.Daha da var; teolojik yol ve yöntemler seç, sureler oku bilmem kaç kez . Hepsi bir çare arayışı, bir tutunma ,dayanma arayışı, yaşamın içinde insana has reçetelerden bir demet.
Kendi kendiyle konuşmayan yoktur, hatta hayatın yükünün gittikçe arttığı son yirmi,otuz yılda bayağı monolog geveze halde insanlar.
İlaç firmalarından, spesifik olarak psikiyatrik olgulara çare olmak üzere ilaç geliştirmek isteyenlerin ne engin bir görüsü olduğunu şimdi daha iyi anlıyabiliyorum.
Sanayi toplumundan, iletişim teknolojilerine dayanan bir iş görme düzenine geçişin içinde, say, say bitmez , insan psikolojik yapısını pert edecek biçimdeki nedenler silsilesi  hakkında binlerce sayfa yazılabilir.
Uzmanlar ,bilim insanların psikolojik sorunlarını,patolojik hale gelen sorunlarını anlamaya ve tedavi etmeye yönelik bir sürü çare yol ve yöntem aramışlardır.
Tıp doktorları1935 yılında buldukları(Lobotomi) prefrontal korteks yani beynin ön lobunda bulunan duyu ve motor sistemlerin olduğu, bütün kaynaklardan gelen bilgilerin düzenlendiği ve birleştirilip ortaya çıkarılacak davranışa karar verildiği yerin bağlantılarını keserek çözme yoluna gitmişler.  İnsan prefrontal korteksi bütün sinir sistemi aktivitelerinde bilgileri dikkatlice toplar, bütünleştirir, formülleştirir, uygular, denetler, değişiklikler yapar ve yargılarmış.

Düşünsenize yetmişsekiz sene önceki  tıp doktoru bugünün  İletişim Sistemleri,bilgisayar mühendisine benzer bir radikal çözüm üretmiş 
'' Durun buldum ! '' diyerek eline neşter alan tıp doktoru, ''bu programı devre dışı bırakalım ana bilgisayar yavaşlar, ama irrasyonel data üretimi sona erer.'' diyerek müdahale etmiş.
Herneyse ben ilaç sanayinde biraz çalıştım diye bu konuda ahkam kesmek istemem ama diyorum ki  monolog  gevezeliğimde ; insan fazla irdeleme yapıp kendi kendine hat safhada dertlendiğinde sakinleşmeyi otokontrolle  yapabilse  bayağı rahatlar.
Kısacası Secret,melekler,sureler vb gibi yöntemler yerine bu yöntemi öğreten birileri çıksa gelse ortaya..
''Kardeşim çok basit bak, şimdi sağ kulak memeni tut iki defa çek ,sonra solu üç kez çek ve derin nefes alıp gözünü kapat yumuşak mindere otur arkana yaslanıp ana bilgisayarın ön konsolundaki devreleri kapat.'' dese hergün ne kadar daha az stresli insanlar oluruz diye düşlüyorum.
''Ahh sen böyle düşünüyorsun ama zaten yapan var hatta ben yöntemi buldum anlatıyorum işe yarıyor '' diyen olabilir.
Güzel kardeşim o zaman çıkıp şunu insanlığa bir tarif etsene, hem yedi ceddin zengin olsun, hem de adın tarihe altın,pırlanta, ne dersen,en değerli harflerle ,ışınlarla ,kozmik dalgalarla yazılsın.
Bugünki stressleri geride bırakma yolundaki, fikir yürütme jimnastiğimizde, aslında hem kendimin, hemde okuyanın bir nebze rahatlaması hedeflenmiştir ,yoksa bir başkaca amacı yoktur.
Sakın kulağınızı falan çekmeyin ben bunu yazarken uydurdum.Sadece hayata dertlerin ardından bakmamayı becerip herşeyin para pul materyal olmadığı bilince ulaşmayı temenni ederim.

Comments

Popular posts from this blog

Güzel Rastlantı

Mode of Suspicious about Physicians

Dream About Healthcare System ;An Humanistic Desire Common Goals